Gymnázium Budějovická

Día de los Muertos en GyBu

Naposledy upraveno , Kateřina Krýzlová

Dne 25. října 2019 navštívila školu mexická umělkyně Gala Cuenta Sueños. Paní Gala, jež sama pochází z města Puebla nacházejícího se v přímé blízkosti sopek Popocatépetl a Ixtaccíhuatl opředenými mnoha legendami, studentům česko-španělských tříd 2.D a 3.D a studentům španělštiny jakožto druhého cizího jazyka ze třídy 5.A barvitě a velmi interaktivně přiblížila tradici oslav svátku mexických Dušiček.

Vysvětlování probíhalo zejména prostřednictvím legend, napínavých příběhů přizpůsobených mladým generacím a mexických lidových písní, např. La Llorona, La Zandunga, v jejímž textu se odráží cyklické pojetí života a smrti pocházející z náboženského myšlení dávných kultur na území dnešního Mexika, které bylo společné pro různé tamější civilizace, jakými byli např. Mayové, Toltékové, Zapotékové, Olmékové aj. - ...yo siempre vivo...yo nunca muero...

Studenti si vyslechli dokonce i tradiční píseň zpívanou v náhuatlu, tj. jazyce užívaném předkolumbovskou civilizací Aztéků. Název této písně lze do španělštiny volně přeložit jako Mi niño, ven a dormir (Děťátko mé, pojď již spát).

Hlavní myšlenku pojetí mexických Dušiček shrnula paní Gala těmito slovy: En México la muerte es transformación...a los muertos hay que mirarlos con el corazón…

Paní Gale srdečně děkujeme a doufáme, že bude v budoucnu opět příležitost vyslechnout si další z jejích poutavých příběhů spojujících starodávné kulturní tradice s moderními prvky oslovujícími mladé generace, aby tak i ony mohly pohlížet na své mrtvé prostřednictvím svých srdcí.

Mgr. Kateřina Krýzlová

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
Kateřina Krýzlová