Gymnázium Budějovická

Národní festival divadla ve španělském jazyce

Naposledy upraveno , Renata Trnková

Ve dnech 13. a 14. dubna 2016 Praha hostila VIII. celostátní festival studentského divadla česko-španělských dvojjazyčných gymnázií. Akce se koná každoročně pod záštitou Španělského velvyslanectví v České republice. Nedělního slavnostního zahájení festivalu se zúčastnil španělský velvyslanec v České republice, pan Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín, a atašé pro vzdělávání, paní Pilar Barrero García.

Na prknech divadla Na Prádle se ve dvou dnech postupně představilo pět divadelních skupin z celé republiky. Přehlídku zahájil divadelní soubor našeho gymnázia autorskou hrou s názvem Blue Magic profesora Davida Llorenteho. Následovalo nastudování hry Ramóna del Valle-Inclána nazvané Farsa infantil de la cabeza del dragón olomouckým gymnáziem Čajkovského pod vedením profesora Antonia Dueñase Beleni. Nedělní program uzavřela hra Un guateque de miedo studentů plzeňského gymnázia Luďka Pika pod vedením profesorů Javiera Godoye Morena a Rubéna Zayy Grila. První den festivalu byl zakončen slavnostní večeří pro pozvané hosty.

Pondělní dopoledne patřilo brněnskému gymnaziálnímu souboru a hře Se suspende la función pod vedením Patricie González Almarchy a Marcose Sapró Babiloniho. Přehlídku uzavíralo ostravské gymnázium Hladnov hrou Tierra negra, jejímž autorem je profesor José Antonio Rojo (pod pseudonymem Josef Červený). Festival byl slavnostně zakončen odpoledním rautem pro všechny zúčastněné herce a vedoucí divadelních souborů.

Celý festival se nesl ve velmi příjemné a přátelské atmosféře. Nemalou zásluhu na tom mají moderátoři celého festivalu studenti Kristýna Hrdličková (5.D) a Ferdinand Havlík (6.D). Na své si na festivalu mohl přijít každý, neboť co představení, to jiný žánr. Publikum si užívalo nejenom nápaditých kostýmů a dalších dekorací, ale i vynikajících výkonů herců – studentů, kteří se svými učiteli strávili nad přípravami desítky hodin společné práce. Odměnou všem byl potlesk nadšeného publika. Náročné přípravy a organizace celého průběhu festivalu byly korunovány úspěchem celého festivalu a spokojeností návštěvníků.

Miroslava Kovaříková

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
Renata Trnková