Gymnázium Budějovická

Neviditelná výstava ve španělštině

Naposledy upraveno , Kateřina Krýzlová

Se záměrem vzpomenout na den zdravotně postižených, který se slaví po celém světě 3. prosince, se nám předešlý den díky aktivitě a zvídavosti profesorky Ériky Blanco naskytla jedinečná a velmi obohacující příležitost. Zúčastnili jsme se tzv. Neviditelné výstavy konající se ve dvoře vedle Novoměstské radnice, jejímž smyslem je ukázat veřejnosti, jaký je svět nevidomých. Výstavu jsme absolvovali ve španělštině.

Celá výstava je sestavena z několika temných místností vytvářejících různorodá prostředí. Prošli jsme zařízenou domácností a poznávali místnosti, ve kterých jsme se nacházeli. Dále jsme vyšli na „ulici", kde jsme hmatem rozpoznali zelinářství či nápis na dveřích restaurace. Sluch nás zavedl k potoku protékajícímu lesem. Následně jsme vešli do muzea, kde se nacházela exhibice pěti soch na ohmatání. Na konci cele prohlídky jsme si mohli poslepu objednat na baru nápoj a následně zaplatit.
Po celou dobu nás provázela paní, která byla sama nevidomá. Přestože jsme ji ve tmě neviděli, dokázali jsme vycítit s jakou ladností se v prostoru pohybuje. Troufám si říci, že nám výstava otevřela oči. Nikdo si nedokáže představit, jaké to je přijít o zrak, avšak my jsme si to na hodinu prožili. Některým z nás se během hodiny v temnotě motala hlava a snad všech se zmocnila dezorientace a také chvilková panika. Nárazy do lavičky, auta či pouze stěny vám nedodají mnoho odvahy k pokračování v chůzi. Ještě když vám průvodkyně téměř na konci prohlídky dá pokyn k běhu neznámo kam. Také rozpoznávat po hmatu sochy a mince nemůžeme zhodnotit jako jednoduchou činnost.

Ale na závěr musím uznat, že pohybovat se po jakémkoli prostoru a být ochuzen o jeden smysl je neuvěřitelně pozoruhodná dovednost.

Agáta Žáčková, 5.D

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
Kateřina Krýzlová