Gymnázium Budějovická

Bílé Karpaty (Javorník, Filipov)

Naposledy upraveno , Stanislav Búth

Dny od 30. dubna do 4. května jsme strávili v krásné přírodě Bílých Karpat. Bydleli jsme ve srubu hotelu Filipov ve Filipově údolí v Javorníku nad Veličkou.

Naše pokoje byly vícelůžkové se sociálním zařízením na chodbě a přímotopy se postaraly o teplo. Stravovali jsme se v hotelu. Snídaně se podávaly bufetovým způsobem, večeře nám servírovali. Hotel má wellness centrum a jít do sauny po celodenním výletě vůbec nebyl špatný nápad. Počasí nás nenadchlo, protože většinou bylo zataženo, poprchávalo, pouze jedno odpoledne bylo polojasno a teplo.

Přesto jsme si biologickou terénní praxi užili. Určili jsme mnoho rostlin, například prvosenku jarní a vyšší, plicník měkký a úzkolistý, mokrýš střídavolistý, hvězdnatec zubatý, šťavel kyselý, orsej jarní, blatouch bahenní, svízel vonný a další. Louky měly nízkou trávu a byly posety prvosenkami a plicníky. Z orchidejí kvetly vstavače bledé a prstnatce bezové. Další měly poupata, například bradáček vejčitý a vstavač vojenský. Po loukách běhali zajíci a srnky, u lesa kroužila káňata, po stromech šplhali brhlíci, do kmenů ťukali strakapoudi. V jezírku jsme objevili vajíčka žab a večer u srubu vylézali mloci skvrnití.

V pondělí po snídani jsme opustili naše pokoje a vydali se na nádraží. Vlak měl výluku, ale do Veselí nad Moravou nás odvezl autobus, dál byla naše zpáteční cesta do Prahy bez problémů a v 15:30 hod. jsme se na nádraží rozešli do svých domovů.

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
Stanislav Búth