Gymnázium Budějovická

Exkurze do Karlovarského kraje

Naposledy upraveno , Monika Žovincová

V úterý ráno, kolem půl sedmé, jsme se (celá 7.A kromě pár odpadlíků a Maxe, na kterého jsme nečekali) naskládali do autobusu a vyrazili na školní exkurzi do Karlovarského kraje. Když jsme vyráželi, byla ještě tma a téměř všichni byli unavení, to však nám vzadu nebránilo v bujaré zábavě.

V 8:11 jsme bez větších potíží překročili hranice Karlovarska a kolem deváté hodiny ranní jsme už nadšeně vystupovali z autobusu v městečku Luby, a poskytli tak jeho dvěma a půl tisíců obyvatel zajisté nevídanou podívanou. Účel naší návštěvy v Lubech byl uměleckého rázu, vypravili jsme se totiž na prohlídku výrobny hudebních nástrojů Strunal.

Prohlídka začala u skladu se dřevem, ale časem se nám naskytl pohled i na něco zajímavého. Měli jsme možnost vidět, jak se zpracovává, formuje, lepí a lakuje dřevo, ze kterého vznikají strunné nástroje a jak se vyrábí struny a smyčce.

Po tomto asi dvouhodinovém poutavém výkladu jsme se museli se Strunalem rozloučit a vyrazit vstříc novým dobrodružstvím, tentokrát do národní přírodní rezervace SOOS. Tam jsme se vydali naučnou a zábavnou stezkou, kde jsme mohli spatřit takové unikáty, jako byl například minerální pramen nazývaný Císařský, a hlavně rozsáhlé rašeliniště a minerální slatiniště s mofetami, což jsou, jak jsme se díky podnětu našeho skvělého průvodce Lukáše I. dozvěděli, unikátní výrony suchého oxidu uhličitého. Po namáhavé štrece, která byla dlouhá asi 1,2 km a trvala asi 30 min, se nám dostalo zaslouženého odpočinku v několika muzeích nacházejících se u vchodu do rezervace. Následně jsme se vydali opět na cestu.

Zamířili jsme na statek Bernard, který se nachází v malé obci Královské Poříčí. Statek Bernard, jak jsme brzy zjistili, je centrum tradičních řemesel, která si návštěvníci mohou vyzkoušet (mohli jsme si vyzkoušet mlácení cepem, bouchání do dvou kouzelných zvonů a sezení v kočárech, ve kterých jsme se nespočetněkrát vyfotografovali). Statek Bernard nám však kromě těchto aktivit nabídl ještě nemálo zábavy. Skvostem všech zajímavostí byla expozice o řece Ohři, kterou jsme navštívili jako první a kde chlapce zaujaly dva rotopedy, na kterých mohli soutěžit, kdo vyrobí více elektrické energie. Testosteron létal jako nikdy! Mohli jsme si také prohlédnout modely některých významných staveb na Ohři. Po asi hodině strávené prohlídkou rozsáhlé výstavy se nás ujal průvodce, který nás provedl stodolou, kde jsme si mohli vyzkoušet již zmíněné aktivity a také se dozvěděli něco víc o výrobě másla a zmrzliny. Pokračovali jsme návštěvou několika místností v budově statku. Tam jsme byli zaujati výkladem o výrobě porcelánu a expozicí různých starobylých nástrojů a krojů, načež nám pan průvodce všem změřil výšku v loktech a dalších starých jednotkách.

Po návštěvě tohoto malebného statku jsme se vypravili na naše poslední zastavení, tedy do Karlových Varů. Tam jsme dostali rozchod na hodinu a čtyřicet minut a bylo nám našimi skvělými mladými průvodci Lukáši doporučeno, abychom se vyfotili u některých významných míst, jako např. u Měšťanského divadla a Vřídla. Naplnili jsme svou procházku nejen krásnou přehlídkou nápisů v azbuce a vozidel městské policie. Oko se pokochalo úžasnými budovami a krásnými ulicemi a pak už jsme se s klidným srdcem a pořádným pytlem hodně pozdního oběda mohli poklidně vrátit k autobusu.

Unaveni, avšak naplněni zážitky, jsme naše společné putování ukončili znovu na parkovišti u Gymnázia Budějovická v Praze. Pokojně jsme se rozešli s hlavami a srdci plnými vzpomínek na Karlovarsko.

Autorky: Alexandra Báčová, Alžběta Kopečková, 7.A

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
Monika Žovincová