Gymnázium Budějovická

Zeměpisná exkurze 2018

Naposledy upraveno , Aleš Krupička

Na sklonku školního roku se studenti Gybu vydali na netradiční zeměpisnou exkurzi, tentokrát do Královéhradeckého kraje. Celkem jelo 24 studentů ze 4. A a 1. D za doprovodu profesorů Halamáska, Krupičky a Montilly.

1. den – pondělí 11. června

Po výjezdu od školy byla naší první zastávkou uhelná elektrárna v Opatovicích nad Labem. Měli jsme zde domluvenou exkurzi. Měli jsme možnost si prohlédnout provozní prostory elektrárny a z výkladu jsme se dozvěděli zajímavé informace o výrobě elektrické energie, ale i tepla. Další výklad se týkal ekologie (zejména odsiřování) a ekonomické činnosti (např. on-line burza energie).

Následoval hlavní cíl prvního dne – krajské město Hradec Králové. Ze zasvěceného výkladu prof. Halamáska jsme se dozvěděli zajímavosti o architektuře tohoto města, prohlédli si významná místa, památky i soutok Labe s Orlicí.

Třetí zastávkou se stal vrch Dobrošov nedaleko Náchoda. Na tomto místě byla vybudována soustava opevněných bunkrů, která měla naši zemi ochránit před německou agresí.

Pak už nás autobus zavezl do hotelu Bouda, jehož retro styl vyvedl nejednoho studenta z míry, nakonec to ale všichni brali jako zajímavé zpestření. Jídlo bylo ale dobré a pan domácí nám v mnoha ohledech dobře poradil.

2. den – úterý 12. června

Druhý den exkurze se nesl v přírodním duchu. Měli jsme sice obavy, jestli nebudeme muset kvůli zhoršujícímu se počasí improvizovat, ale nakonec vše proběhlo podle plánu. Vydali jsme se do skal v okolí Teplic nad Metují a absolvovali asi třináctikilometrovou příjemnou túru lemovanou skalními útvary. Na zastávkách jsme se od nadšeného geologa Zdeňka Halamáska dozvěděli mnoho zajímavého o vzniku skalních útvarů v období druhohor.

Oběd jsme zvládli v příjemné restauraci Kamínek a následoval přejezd do osady pod vrcholem hory Ostaš. Zde dostali studenti zašifrované názvy míst, kde se měli vyfotit a poté vlastními silami dostat do hotelu. Všichni úkol bez větších problémů zvládli.

3. den – středa 13. června

Středeční dopoledne jsme věnovali národní přírodní rezervaci Broumovské stěny. Autobus nás vyvezl do vesnice Slavný, odkud jsme vyrazili na nenáročnou šestikilometrovou procházku. Zpestřili jsme si ji šiškovanou s propracovanými pravidly a dobýváním vlajky soupeřova týmu. Cíl byl u chaty Hvězda, kde jsme si vychutnali pohled na Broumovsko.

Poslední zastávkou byl náchodský zámek. Autobus nás vyvezl až na místo, prohlédli jsme si exteriéry zámku i výhled na celé okolí města a také tu proběhlo vyhodnocení celé akce včetně rozdání sladkých odměn.

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
Aleš Krupička