Gymnázium Budějovická

Zeměpisná exkurze 2019

Naposledy upraveno , Aleš Krupička

I letos se dvě třídy čtvrtého ročníku osmiletého studia vydaly na třídenní zeměpisnou exkurzi. Účast byla opravdu hojná – 60 studentů doprovázeli profesoři Zdeněk Halamásek, Martina Sošková, Petr Kuba a Aleš Krupička. Cílem exkurze byl sever Čech, konkrétně Národní park České Švýcarsko. Cestu jsme ale využili k návštěvě několika zajímavých míst.

Pondělí, 10. června

Ráno jsme vyrazili od školy a naše první zastávka zaujala spíše muže – navštívili jsme Pyrotechnické muzeum v Ralsku-Kuřivodech. Mezi exponáty jsme viděli zejména munici nalezenou po odchodu vojsk států Varšavské smlouvy. Ve vojenském prostoru jsme si pak prohlédli i nevyužívané letiště a hangáry.

Poté jsme se přesunuli do městečka Nový Bor, kde jsme měli domluvenou exkurzi ve sklárnách Slavia. Pan majitel nám popsal proces ruční výroby sklářských předmětů. Ten jsme pak sledovali na vlastní oči v bezprostřední blízkosti sklářů.

Poslední pondělní zastávkou byla národní přírodní památka Panská skála. Odtud jsme si udělali asi dvoukilometrovou procházku zakončenou zasvěceným geologickým výkladem p. prof. Halamáska a také speciální sportovní disciplínou – hodem kamene na cíl.

Úterý, 11. června

Druhý den exkurze nás čekala delší túra a převýšení nebylo z nejmenších. Prohlédli jsme si jeden z ŘOPíků, mysticky působící Dolský mlýn a pak už jsme zamířili k Pravčické bráně – stěžejnímu cíli expedice. Vzhledem k tomu, že panovala třicetistupňová vedra a trasa měla téměř dvacet kilometrů, všichni byli vyčerpáni a přivítali večerní volný program.

Středa, 12. června

Ve středu jsme pomalu nabírali směr Praha, ale zvládli jsme dva dílčí cíle. Nejdříve pětikilometrovou procházku k vyhlídce na pískovcový kaňon řeky Labe nedaleko Děčína. Poslední zastávkou exkurze byl Terezín. Záměrně jsme nenavštívili Malou pevnost, ale zaměřili jsme se na původní účel opevnění, které bylo vybudováno na konci 18. století.

V nepolevujících vedrech jsme se vrátili do Prahy, sice unaveni, ale plni nových poznatků a zážitků.

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
Aleš Krupička