Gymnázium Budějovická

Zeměpisná exkurze "Český ráj trochu jinak"

Naposledy upraveno , Monika Žovincová

Koncem října se třídy 7.A a 5.D zúčastnily zeměpisné exkurze "Český ráj trochu jinak". A jak naše exkurze probíhala? Přečtěte si reportáž jedné ze studentek 7.A, Žofky Krátké:

Zeměpisná exkurze po zajímavostech Českého ráje

A je to tu, dlouho očekávaný školní výlet přichází… Nevěřila jsem vlastním očím, když na hodinách červeně svítil čas 7:30 a náš autobus vyrazil od budovy školy. To se často nestává, aby všichni přišli před časem odjezdu. Na cestu se vypravila většina žáků 7. A plus část 5. D. Pro všechny bylo přichystáno malé překvapení v osobě naší bývalé spolužačky Miu Tranové. Cesta do Mladé Boleslavi začala a za oknem ubíhala ospalá krajina středečního rána, kdy většina zúčastněných studentů musela vstávat ještě o chvilku dříve, než je potřeba k doběhnutí do školy před zvoněním.

Ani jsme se nenadáli a bylo 9:00 a náš autobus zastavoval před mladoboleslavskou Škodovkou. V pokladně muzea jsme si vyzvedli návštěvnické reflexní vesty a audioguidy, abychom mohli být společně s paní průvodkyní vpuštěni do výrobních hal. Naší první zastávkou byla střižna a lisovna, kde vznikají jednotlivé plechové díly vozů. Halu jsme asi po půlhodince opustili a směřovali ke druhé, tentokráte ještě k větší, kde byla umístěna montážní linka. Mohli jsme si prohlédnout uzavřený okruh výrobní linky, jenž je dlouhý necelý kilometr a probíhá na něm proměna vozidla z nalakovaného kusu plechu až po elegantní automobil. Kromě některých tajemství výrobních procesů jsme se také dozvěděli značnou část historie značky Škoda. Víte, že společnosti je již více než 125 let a je jednou z nejstarších automobilek na světě? Ne? V tom případě vám vřele doporučuji návštěvu ŠKODA Muzea, jež je přehledně rozděleno do tří částí a svým kouzlem zaujme malé i velké zvědavce: Tradice – zde se seznámíme s historií značky, Evoluce – zde se zahledíme do vývoje tvarů jednotlivých vozů a Preciznost – zde si ukážeme restaurování vozů.

Čas rychle běží a my máme před sebou ještě dva cíle. Prvním z nich je krátká procházka po Hruboskalsku, jednom z mnoha skalních měst u nás. Náš autobus jsme opustili v maličkých lázních Sedmihorky, kde vznikl i samotný název námi navštíveného kraje, Český ráj. Procházka se po sezení v autobusu moc hodila a věřím, že se líbila. Na Mariánské vyhlídce byla pořízena skupinová fotka s nádherným zámkem Hrubá skála v pozadí. Zde jsme nasytili své škrundající žaludky a pokračovali v 7km okruhu prohlídkou arboreta v blízkosti zámku. Nikdo se mezi skalami neztratil a my jedeme vstříc nejočekávanějšímu bodu programu, pivovaru Svijany.

Vstup do pivovaru byl obdobný jako vstup do automobilky, reflexní vesty obléci a jde se. Nejprve jsme si vyslechli úvod do historie pivovaru, jež sahá až do druhé poloviny 16. století a je spojena s osobou Jaroslava z Vartemberka. Následoval postup při vaření zlatavého moku a ochutnávka různých druhů sladu a slisovaných chmelových granulí. Jak jistě všichni ví, k výrobě piva jsou potřeba kromě tří základních surovin (voda, slad a chmel) také kvasnice, jejichž množírnu jsme přes sklo zahlédli. Na závěr prohlídky jsme byli vpuštěni do skladovacích místností, kde je celoročně stálá teplota 10°C a kde se nachází obrovské tanky, ve kterých pivo určenou dobu leží a odpočívá. Na závěr prohlídky jsme ještě měli možnost vidět dva roboty rovnající plné sudy na palety. Opouští nás typická pivovarnická vůně a naše zeměpisná exkurze se chýlí ke konci. Tak zase někdy příště v Českém ráji, nashledanou…

Autor fotografií: Lukáš Nekolný

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
Monika Žovincová