Gymnázium Budějovická

Ohlédnutí za BudCupem

Naposledy upraveno , David Linhart

GyBu Liga nespí ani v průběhu zimní přestávky. Stejně jako v předešlých letech se i letos podařilo zrealizovat tradiční halový turnaj – BudCup. Termín konání akce pro všechny studenty, absolventy, zaměstnance a přátele Gymnázia Budějovická tentokrát padl na valentýnskou sobotu 14. února. Který z týmů ovládl tento ročník a kdo si například odnesl domů trofej pro nejlepšího střelce?

Díky podpoře školy, nad níž nelze jen tak bezmyšlenkovitě mávnout rukou, mohl turnaj proběhnout v krásných a rozlehlých prostorách haly SŠt Zelený pruh, ktera už byla svědkem nejednoho napínavého fotbalového klání gymnázia. Ráno bylo zahájeno krátkým uvítacím proslovem vedení soutěže a pak už hráčům nic nebránilo rozezvučet tělocvičnu ostrými zvuky úderů míče a taktickými pokyny.

O první utkání se postarali borci celků FC AC SK a Bros Before Hoes. Vyhrazená dvacetiminutovka se odehrála ve vysloveně frenetickém tempu a předznamenala obraz celého dne. Hrál se velmi rychlý a dynamický fotbal, na čemž nezměnily nic ani postupně přibývající hodiny. Následoval střet mužstva FC AC Kokosy s mladými Čechovými houslemi, profesorských FC SRPŠ s TJ Tatran tři sekery. Úřadující mistři z Barclays United vzápětí dali svým kolegům z FC Chelsenal jasně najevo, že na obhajobu první příčky pomýšlejí i tentokrát.

To už akce nabrala pěkně na obrátkách, zápas střídal zápas a každému z nich přihlížely desítky párů očí samotných fotbalistů anebo diváků z vyvýšeného hlediště. Intenzivní mače se bojovaly až do finálního zabzučení časomíry. Přesto relativně rychle vykrystalizovalo složení užšího výběru týmů, jež zasáhly do bojů o cenné kovy. K absolutně suverénním Barclays United se po chvilce přidali ještě Bros Before Hoes, což znamenalo, že do semifinále míří na úkor favorizovaného FC AC SK. Pro ty, kdo ví, jak výrazně červení promlouvají do výsledků GyBu Ligy, jde určitě o překvapení. O tom lze mluvit i ve spojitosti s mančaftem FC A.Č.A.B., když si ještě společně s Chiquita banán rovněž zajistil postup.

Základní skupiny pro sebe měly rezervovánu většinu dne. Vyměřený čas však neposkytoval příliš prostoru pro úlevu, organizátoři neúnavně točily mančafty po hřišti dle předepsaného harmonogramu, a tak se k odpolednímu, a nutno dodat, že ještě atraktivnějšímu programu, přikročilo již ve 14:30, tedy o nějakých deset minut dříve. Věc zcela nevídaná!

Cyklus rozhodujících utkání odstartovalo zápolení o 9. místo. Pokračovalo se oběma semifinálovými duely, které rozhodly, že letos se o celkové vítězství poperou Barclays a Bros Before Hoes, zatímco tým tropického ovoce a A.Č.A.B. se budou muset spokojit se třetím a čtvrtým místem. V bitvě o sedmou příčku, a tudíž i o něco tučnější odměnu musel rozhodnout až penaltový rozstřel. Ten byl profesorům, jimž se hned z kraje zranil Radek Bártl, alespoň malou náplastí, když v něm zvítězili nad Čechovými houslemi. Pozici v horní polovině tabulky uhájilo posléze FC AC SK proti spřáteleným Kokosům. Bronz nakonec po sympatickém výkonu brali FC A.Č.A.B.

Než nadešlo velké finále, slunce už nad Prahou znatelně zesláblo. Doba finále byla stanovena na velkorysých 2x10 minut, namísto obvyklých 2x 8 minut. Po úvodním hvizdu se dobrá čtvrtina zápasu nesla ve znamení přelévání hry ze strany na stranu. Poté se nicméně iniciativy ujali spíše střelci z Bros. Žádné uzamčení soupeře na jeho polovině se však nekonalo. Obrana Barclays se vždy dokázala zkonsolidovat a nalézt odpověď na styl svého protivníka. Poločas tedy zastihl oba rivaly za shodného stavu 1:1 a s vyrovnanými silami. Po přestávce se vrátil obdobný obraz, jaký jsme viděli v první půli. Parta okolo Tuana vystupňovala tlak a odměnou jim bylo vedení Bros 3:1, a to ještě dvě minuty před koncem normální hrací doby. Oponent z Barclays United se ale v posledních sekundách vyburcoval k obdivuhodnému výkonu a remízou 3:3 si vymohl prodloužení. Hrálo se dalších 5 minut, během nichž se ručičky vah stále více přikláněly na stranu Ernesta a jeho celku, zatímco Bros Before Hoes viditelně ztráceli dech. Nakonec se překvapení turnaje muselo sklonit před týmem z Pošepného a za konečného výsledku 5:3 pro Ernesta a spol. obdrželo stříbrné medaile. Titul a kov nejcennější již potřetí po sobě putoval na stejnou adresu.

Gratulace k jednotlivým místům, předávání diplomů a dobrot, doprovázené bujarými oslavami a focením mistrů, přišlo hned potom. Ještě než se však všichni rozprchli domů, bylo nutné vyhlásit individuální ocenění.:

Nejlepší hráč: Pavel Sulek (Barclays United)
Nejlepší brankář: Vladimír Zikmund (FC AC Kokosy)
Nejlepší střelec: Viliam Valúch (Chicquita banán) – 11 branek

Kompletní pořadí:

1. Barclays United
2. Bros before hoes
3. FC A.Č.A.B
4. Chicquita banán
5. FC AC SK
6. FC AC Kokosy
7. FC SRPŠ
8. Čechovy housle
9. TJ Tatran tři sekery
10. FC Chelsenal

Dovolte nám závěrem říci, že jsme z celkového vyznění BudCupu 2015 upřímně nadšeni. Jeho průběh byl hladký a bezproblémový, z organizačního hlediska se neobjevily žádné karamboly, vše šlapalo jako dobře promazaný stroj. Celé desítce přihlášených mužstev i jejich kapitánům bychom tímto rádi vyjádřili své díky za jejich účast, příchozím fanouškům za podporu, kterou svým oblíbencům prokázali. Těšíme se na příští rok!

Naše zvláštní poděkování patří:

vedení Gymnázia Budějovická
Tomáši Rybeckému
a všem ostatním, kteří nám pomáhali s organizací!

Autor
David Linhart