Gymnázium Budějovická

Den s IZS

Naposledy upraveno , RNDr. Daniela Borůvková

Dne 23. 11. 2017 se na naší škole konal Den s IZS (integrovaný záchranný systém).

Studenti nižšího gymnázia se v průběhu dopoledne, na několika stanovištích na hřišti školy, seznámili s prací policie. Vyzkoušeli si, jak se získávají otisky prstů, pod dozorem policistů si mohli prohlédnout policejní technické vybavení, zbraně i speciální zásahové vozidlo. Policejní psovodi ukázali studentům své psy, které si studenti mohli i pohladit. Potom předvedli ukázku výcviku poslušnosti svých psů i jejich razanci při zadržení pachatele (pak už se do hlazení nikdo moc nehrnul). Policisté se celou dobu našim studentům velmi ochotně věnovali a za to jim moc děkujeme! Hasiči se bohužel ukázky nemohli zúčastnit, protože byli povoláni k hašení požáru.

Pro studenty vyššího gymnázia byl připraven zážitkový program v podobě 10 stanovišť, kde se seznámili se zásadami první pomoci, správným a bezpečným chováním v případě dopravní nehody, jak správně pomoci např. cyklistům po srážce, vyzkoušeli si komunikaci s dispečerkou záchranky. Na jednom ze stanovišť byla i ukázka, kde se studenti naučili, jak pomoci člověku např. při epileptickém záchvatu, naučili se také, jak pomoci při popáleninách. Seznámili se ale i se základy slaňování a také se zúčastnili besedy s vozíčkářem, který jim ochotně vyprávěl o tom, jak se na vozíček dostal a jaký život vozíčkáře vlastně je. Některá stanoviště byla ve třídách, některá (zejména „nehody"), byla „naaranžovaná" v parku v blízkosti školy.Zdravotníci si dali velmi záležet i na namaskování figurantů, takže zranění vypadala natolik reálně, že jsme museli ohlídat, aby taková stanoviště nemohli jít okukovat mladší studenti.

Podle ohlasu se studentům akce líbila a rozhodně to nebyla „jen zábavná show", ale odnesli si do života i znalosti a dovednosti (většinu aktivit si mohli i prakticky vyzkoušet), které se jim mohou kdykoliv hodit.

Fotografovala a zapsala D. Borůvková

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
RNDr. Daniela Borůvková

vedoucí sekce přírodovědných předmětů