Gymnázium Budějovická

Německo - září 2016

Naposledy upraveno , Renata Trnková

V návaznosti na dlouholetou tradici školních zahraničních zájezdů vyrazili tentokrát žáci 4.A, 5.A, 8.A a 4.E v termínu od 6. do 11. září 2016 do Německa. Jejich dozorem se staly paní profesorky Velichová, Hendrychová a Papoušková, a jejich trasou osa Rujana – Postupim – Berlín. Jednalo se o zájezd více než podařený, čemuž přispělo vlídné počasí i bezpočet zajímavých zastávek, které naše výprava v průběhu cesty učinila.

Atmosféru typického německého sídla nám dokázalo navodit hned město Greifswald se svou řadou historických domů a gotickými kostely. Příjemné vytržení z jinak převážně dějepisné exkurze pro nás představovalo moderně zařízené Oceaneum v hanzovním sídle Stralsund. Nijak jsme ovšem nemeškali a ještě v ten samý den zamířili na Rujanu, skutečně malebný ostrov, nacházející se na severovýchodním cípu země.

Tam nás čekalo ubytování v přímořském městečku Binz – kouzelném místu, kde na nás silně zapůsobilo tamní lázeňské prostředí. Kdo měl chuť, mohl se na promenádě u pláže vmísit mezi skupinky rekreantů a skoro zapomenout, že není v Řecku či v Itálii, odvážlivci se zase vrhli do studeného Baltu. Zbytek Rujany patřil pohledům na fantastické křídové útesy, písečné pláže a překrásné procházce po skalnatých výběžcích kolem skály Königstuhl až do města Sassnitz.

Postupim, to byl především zámeček Cecilienhof, v němž jsme se si znovu připomněli sílu druhé světové války. Právě zde se totiž konala veledůležitá Postupimská konference vítězných mocností. Pro romantičtěji založené povahy tu byl připraven přilehlý komplex půvabných zámeckých zahrad. Den poté následoval skok do Berlína. S možnostmi, jaké metropole nabízí, nebylo nijak obtížné najít si zde vlastní vyžití. Stihli jsme nákupy, viděli široké bulváry kypící životem a navštívili důležité dominanty města, ať už je řeč o Braniborské bráně, Říšském sněmu nebo expozici Muzejního ostrova, věnované starověké kultuře.

Ještě než se náš autobus vydal na zpáteční cestu do České republiky, stihli jsme si projít park Sansoucci a poslední hodiny strávili ve skanzenu Lübbenau-Lehde. Nejenže se v našem programu nacházela velice příjemná projížďka pramicí po vodních kanálech, ale skanzen samotný nás zaujal i svou stylizací do doby 19. století a výraznou slovanskou stopou. Konec konců, dříve se tu mluvilo lužickou srbštinou, přičemž tento jazyk příbuzný češtině přežívá v oblasti Lübbenau dodnes.

Poté už to bylo jen hurá domů. Ještě před příjezdem do Prahy výpravu nicméně potkala nepříjemnost v podobě závady autobusu. Díky ukázkovému jednání pánů řidičů to však znamenalo jen hodinku docela příjemného posezení za svodidly, kdesi u sjezdu na Mělník. Brzy jsme byli opět v pohybu a náhradní autobus nás už bezpečně dopravil až ke škole. Z celé patálie tak zbyl jen další zajímavý zážitek.

Jan Hrdlička, 8.A

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
Renata Trnková