Gymnázium Budějovická

Poznávací zájezd do Evropského parlamentu ve Štrasburku

Naposledy upraveno , Renata Trnková
Poznávací zájezd do Evropského parlamentu ve Štrasburku - cover

Vybraní studenti našeho gymnázia vyrazili pod vedením Mgr. Jana Duška v neděli 24.11. v 8:00 od školy autobusem na poznávací zájezd do Alsaska a na návštěvu Evropského parlamentu, do kterého nás pozval pan poslanec Onřej Kovařík.

Cesta probíhala příjemně a poklidně. Zastavili jsme se v Norimberku, kde jsme si společně prohlédli historické jádro města, která již žilo předvánoční atmosférou. Později jsme se ubytovali v hotelu v Oberharmersbachu, kde jsme s chutí povečeřeli a následně se věnovali společenským aktivitám.

Druhého dne jsem vyrazili na celodenní okruh Alsaskem. Projeli jsme část místní vinné cesty. Navštívili druhé největší město Alsaska Colmar, následně nedaleké městečko Kaysersberg a malebnou vesnici Riquewihr. Obdivovali jsme pečlivě upravená historická centra s mnoha hrázděnými domy a nasávali atmosféru oživenou adventními trhy. Následovala společná večerní prohlídka centra Štrasburku, návrat do hotelu a večeře.

Třetího dne jsme hned po snídani vyrazili na návštěvu Evropského parlamentu ve Štrasburku. Vstoupili jsme do impozantní budovy této jediné přímo volené instituce EU a následně se nás ujal asistent pana poslance, který nás zavedl do sálu, kde jsme vyslechli nejprve krátkou přednášku o fungování EU, jejím významu, historii a efektech našeho členství v Unii. Následovala debata s panem poslancem, ve které studenti položili mnoho otázek, týkajících se praktických aspektů výkonu mandátu poslance Evropského parlamentu. Pan poslanec byl velmi vstřícný a zodpověděl všechny všetečné otázky. Následovala prohlídka hlavního sálu, přičemž jsme z galerie mohli sledovat jednání poslanců. Všechny projevy byly tlumočeny do češtiny a tak jsme mohli prostřednictvím sluchátek umístěných u každého křesla aktivně sledovat rozpravu. Poté jsme se odebrali na fotografování před vlajkami členských států EU v hlavním sále budovy a následoval oběd v jídelně parlamentu.

Následně jsme si za denního světla prohlédli historické centrum alsaské metropole, jehož dominantu tvoří monumentální katedrála Notre-dame. Zpestřením byla okružní plavba lodí po historickém centru Štrasburku. V 17:00 jsem vyrazili směr Praha, kam jsme plni zážitků a dojmů dorazili po půlnoci 27. 11.

Mgr. Jan Dušek

Zde je odkaz ke stažení fotek:

www.uschovna.cz/zasilka/SVE43DA5AY7W8NN5-SK6

Honza Dušek

Autor
Renata Trnková