Gymnázium Budějovická

Sevilla 2014

Naposledy upraveno , GyBu admin

Byl pátek 30. září a my, studenti bilingvní česko-španělské třídy 4.D s několika odvážnými jedinci z 6.A, jsme nemuseli jako ostatní žáci do škol, nýbrž jsme již od brzké ranní hodiny čekali na letišti Václava Havla s paní profesorkou Moučkovou. Velký zájezd do Španělska byl již blíže a blíže. Čekaly nás už jen standardní kontroly na letišti, které jsme zvládli bez problémů.

První let do Lisabonu pojali snad všichni jako tu nejpříznivější dobu na kompenzaci spánkového deficitu po takto zkrácené noci. Přestup byl však trochu hektický, tudíž všechny probral. Měli jsme jen necelou půl hodinu na přestup do našeho odletového terminálu a hlavně jsme měli za úkol potkat se na letišti s paní ředitelkou Bednářovou. Překvapivě jsme však i tuto úlohu zdárně zvládli. Nyní nás čekal krátký let vrtulovým letadlem do cílové destinace, do Sevilly. Zde jsme již byli vřele očekáváni a poté odvezeni do místní školy Colegio Lope de Vega. Chceme-li srovnat tento institut s naším, musím uznat, že jsou tu dalekosáhlé rozdíly – je to přece jen jiná země s jinými zvyklostmi.

Po absolvování prohlídky zmíněné školy, kde jsme nahlédli a představili se snad v každé třídě, jsme se již konečně odebrali každý s naším výměnným studentem domů. V tento moment každému z nás začal „španělský víkend“, lépe řečeno 2 a půl dne bez našeho mateřského jazyka. Navzdory našim dlouhodobým obavám, jsme všichni měli velmi obětavou a laskavou rodinu, která byla velmi nadšena z naší přítomnosti.

V průběhu víkendu měl každý svůj vlastní program. Například ten můj se skládal z večerní návštěvy centra města, seznamovací večeře s rodinnými příslušníky a také z účasti (z mé strany bohužel jen pasivní) na běhu proti rakovině, Carrera de la Mujer. Dále jsem též měla možnost projet se v hasičském voze, oblečená jako pravý bombero (požárník).

V pondělí ráno se každý vydal se svým studentem do školy, kde jsme se již konečně všichni sešli a kde náš společný program mohl začít. Za doprovodu španělské průvodkyně jsme v průběhu následujících dvou dní navštívili mnoho památek a jiných zajímavostí. Od el Real Alcázar de Sevilla, Jardines Murillo, Plaza de Torros, méně známé čtvrti Triana, až po dokonalou, největší a nejznámější gotickou katedrálu Santa Maria de la Sede, kde je impozantní hrobka Kryštofa Kolumba a ke které náleží i známá zvonice Giralda. Nenavštívili jsme však jen historické památky, zavítali jsme též na jednu z moderních staveb. Na Metropol Parasol známé též pod názvem Las Setas (houby).

Čekaly nás poslední tři dny. Snažili jsme si jich tedy náležitě užít. Především s našimi výměnnými kamarády. Ve středu jsme z důvodu nadprůměrných teplot částečně změnili program a vyrazili na pláž v Cádizu, v blízkosti pláže jsme si prohlédli i zbytky románského osídlení a muzeum.

Čtvrtek jsme každý v trochu hnědším či červenějším odstínu věnovali hlavně návštěvě Plaza de España a Archeologickému muzeu v Seville. V podvečer na nás čekalo příjemné společné setkání se všemi španělskými rodiči, studenty a některými profesory, při němž jsme měli možnost ochutnat pravé španělské domácí delikatesy připravené právě rodiči studentů. Nejednalo se však jen o pojídání těchto lahůdek, na závěr jsme všichni veřejně poděkovali za neopakovatelný španělský týden. Tohoto nelehkého úkolu se ujala paní profesorka Moučková, paní ředitelka Bednářová a nakonec jeden ze studentů: Láďa Zeman.

Následující a tedy poslední den jsme všichni přišli do školy s pochmurnou náladou a loučili se s našimi španělskými kamarády. V naší ponuré náladě nám nepomohl ani vydatný déšť, který na mnoha silnicích způsobil nepříjemné záplavy a velmi zdlouhavou cestu na letiště.

Již teď nám všem přijde, jako bychom ve Španělsku byli velmi dávno a skutečnost, že výměnní studenti dorazí do naší školy až za skoro půl roku je nepředstavitelná. Alespoň máme dostatek času na plánování aktivit při jejich pobytu v Praze!

Dominika Korenčíková 6.A

Fotogalerie
Otevřít fotogalerii
Autor
GyBu admin

materiál ředitelství školy