Gymnázium Budějovická

Skotsko 2016

Naposledy upraveno , Renata Trnková
Skotsko 2016 - cover

1.DEN

Odjezd od školy - 20:30. Můj příjezd ke škole - 20:29. Rychle nasedám, rychle ukazuju pas, který propadne za 2 týdny, a rychle se uvelebuju do pohodlné sedačky, kde strávím příštích 13 hodin na cestě do Amsterdamu.

2.DEN

Amsterdam. Město, které dokázalo skloubit moderní život a historického ducha. Máme jen málo času, proto jím nikdo nebude plýtvat a posadíme se do turistické lodě, kde si dáme na uši audioguide, ať poznáme ten pravý Amsterdam.

Po vyjížďce má náš průvodce jediný cíl, najít dívky ve výlohách. (Bohužel) neúspěšně. Posledním poznáním ducha města je rozchod na hlavní turistické třídě, kde všichni zamíří do pravého Amsterdamského KFC, McDonaldu či čínské restaurace.

Večer už se naloďujeme na trajekt, který nás dopraví během dalších 16 hodin do Newcastelu.

(Nikdy nevěřte průvodci, který vám řekne "Tenhle trajekt je tak velký, že sotva ucítíte nějaké pohupování.")

3.DEN

Vylodění v Newcastelu a dlouhá cesta na sever ke skotským hranicím. Fotopauza na hranici a pokračování. Cílem dnešního dne je dům Marie Stuartovny v Jedburgh a Abbotsford, dům nejznámnějšího spisovatele Skotských končin Waltera Scotta.

4.DEN

Celodenní program - přeplněn. Nejdřív nás čeká pauza u Loch Katrine, což je podle našeho průvodce víceméně Loch Ness, akorát bez té příšerky, a pak už nás čeká prudký výstup na horu Ben A`an. Stálo nás to pot, slzy a rozbité žabky, ale nakonec jsme byli okouzleni výhledem na NP Trossachs, plný třpytivých jezer a skalnatých kopců pokrytých trávou a vřesem.

Dále se stavíme na Starling castle, kde nejzajímavějším místem je dětský koutek s dobovými kostýmy a hudebními nástroji, a následuje další pauza o několik kilometrů dál u slavného skotského zdymadla Falkirk Wheel. Celý den zakončíme v Rosslynské kapli, ve které marně hledáme svatý grál. Bohužel, šifra mistra Leonarda byla zřejmě vyřešena.

5.DEN

Nějaký most. Nějaká katedrála. Nějaký park. Nějaký hrad. Čaj o dvanácté s dokonalým zákuskem scone (překvapivě na hradě Scone). Nějaké město. Nějaké ruiny. Dokonalá pláž (kde počet fotek vzrostl z 300 na 600) ve městě St. Andrews, kde se zrodil golf i láska prince Williema ke Kate Middleton. Konec dne zakončený promazáváním fotek.

6.DEN

Půldenní prohlídka hlavního města Edinburgh a půldenní prohlídka Primarku na hlavní nákupní třídě.

7.DEN

Dnešní den strávíme přejížděním do Londýna a na cestě se zastavíme v městečku Durham s nádhernou katedrálou a ve městě York, kde dostaneme rozchod ve středověké uličce. Celé město má příjemnou atmosféru, která je zaplněna vůní čajů vycházející z obchůdků a tea-roomů. Nakonec přijíždíme na kraj Londýna, kde na nás čeká poslední hotel.

8.DEN

Londýn. Dnes si pro nás připravil typické anglické počasí, a proto se běžíme schovat do Houses of Parliament, kde nás čeká prohlídka vnitřních prostor. Bohužel je zakázáno fotografovat a lepit žvýkačky na královský trůn.

Po pár hodinách jsme přeplněni informacemi a vydáváme se na rychloprohlídku města, abychom stihli večerní trajekt, který nás dopraví do Francie.

Celý zájezd je zakončen nádhernými vzpomínkami a snahou o spánek trvající aspoň hodinu.

9.DEN

Příjezd ke škole. Tak, konečně se vyspíme. Počkat, vlastně ne. Zítra ráno se jde do školy.

Z deníku Andrey Lorenzová z 6.A


Autor
Renata Trnková