Gymnázium Budějovická

Výlet do Belgie 23. - 25. 6. 2015

Naposledy upraveno , Magdaléna Hrabětová
Výlet do Belgie 23. - 25. 6. 2015 - cover

Díky vstřícnosti pana europoslance Tomáše Zdechovského poznalo 50 lidí ze všech koutů České republiky na vlastní oči nejen chod Parlamentu Evropské unie, ale i krásy belgických měst.

Po náročné několika hodinové cestě jsme konečně dorazili na místo. Ihned nás všechny zaujala katedrála svatého Michala z 11. století. Nicméně byl již nejvyšší čas na večeři, a tak jsme se vyhládlí vydali do restaurace, v níž jsme se měli sejít s panem europoslancem. Večeře byla výborná a pan Zdechovský s každým z nás prohodil nějaké to slovo. Poté jsme se všichni uspokojení a nasycení rozhodli na chvíli prozkoumávat město. Pan europoslanec nás nejen doprovodil, ale dokonce nám ukázal i jeden z hlavních symbolů Bruselu, kterým je Manneken-Pis (čůrající panáček). Na pokoj jsme dorazili až za tmy, unavení, nicméně nedočkaví příštího dne.

Program na druhý den byl velice nabitý a časově náročný, avšak vše jsme stihli podle plánu. Ráno po snídani jsme opět vyrazili na cestu. Za půlhodiny jsme se ocitli znovu vedle katedrály svatého Michala, avšak tentokrát jsme se vydali opačným směrem. Po chvíli jsme došli k budově stálého zastoupení České republiky při Evropské unii. Po prohlídce s paní Magdalénou Kramperovou, jež nám ukázala i historický důkaz existence Járy Cimrmana – šlápotu v betonu, jsme navštívili Parlamentarium, kde jsme se prostřednictvím dynamické, interaktivní multimediální instalace dozvěděli více o vývoji a chodu Evropského parlamentu. Toto centrum pracuje ve všech 24 úředních jazycích Evropské unie, a tudíž jsme měli celou prohlídku ve své mateřštině. Vydatně jsme poobědvali v jídelně Evropského parlamentu a přesunuli se do sídla Evropské komise. Zde jsme si vyslechli dlouhou přednášku, dozvěděli se o povinnostech a práci eurokomisařů a také o problematice přistěhovalců, která nyní patří mezi horká témata.

Po krátkém odpočinku jsme se pěšky vydali opět do Evropského parlamentu, kde na nás čekal nám již známý pan europoslanec Tomáš Zdechovský. S ním jsme absolvovali dlouhou debatu, při níž jsme se mohli pana europoslance ptát na všechno, co nás zajímalo. Vyprávěl nám, jak se ke své práci dostal, co jeho práce obnáší a jak je důležité vykonávat tuto práci, jak nejlépe umíte. A nakonec přišlo to hlavní – navštívili jsme samotné jednání Evropského parlamentu. Přestože přítomné europoslance by člověk spočítal na prstech jedné ruky, všechny nás zaujal nejen nádherný sál, v němž se jednání odehrávají, ale i horlivá a bouřlivá debata, jež se v sále strhla. Nesmělo se zde fotit, nicméně každý si nenápadně alespoň jednu vzpomínkovou fotku udělal.

Závěrem celého dne byl rozchod, při němž jsme mohli ještě naposledy načerpat večerní atmosféru města, nakoupit suvenýry a také se navečeřet. Někdo zvolil fastfood, jiní si zašli třeba na mušle do restaurací. Cestou domů jsme ještě stihli zastavit u Atomia. Byla již tma, a tak jsme tuto obrovskou stavbu viděli celou nádherně osvětlenou, a přestože jsme nemohli dovnitř, všechny nás absolutně nadchla.

Na poslední den bylo náším původním plánem znovu si prohlédnout celý Brusel, avšak kolektivně jsme se rozhodli, že Bruselu již bylo dost, a vyrazili do Brugg. Po dvou hodinách jízdy jsme vystoupili v jednom z nejmalebnějších měst Evropy. Neměli jsme příliš mnoho času na detailní prohlídku ani plavbu po kanále, nicméně centrum města jsme stihli. Ne nadarmo se tomuto městu říká „Benátky severu". Hustá síť kanálů, gotických staveb a kulturního dění nás všechny tak zaujala, že se nám ani nechtělo zpět domů. Ovšem náš výlet zde již končil, a tak jsme nasedli do autobusu a vydali se zpět do naší milované vlasti. Krásná Belgie, brzy na shledanou!

Autor
Magdaléna Hrabětová