Gymnázium Budějovická

Výlet do Španěl

Naposledy upraveno , Renata Trnková
Výlet do Španěl - cover

Výlet do Španěl

Andalusie, sladká Andalusie. Konečně se nám podařilo navštívit i tento kout Španělska. Na cestu se 4. května vydali studenti z 2.D, 4.A a jeden odvážlivec ze 3.E. Tentokrát naštěstí letecky. Čekal nás týdenní poznávací zájezd, při kterém jsme si sice neodpočinuli, ale zato jsme navštívili řadu zajímavých a krásných míst spojených se španělskou historií a kulturou.

První den jsme trošku paradoxně vyrazili na britské zámořské území do Gibraltaru, do míst spojených s mystickými Herkulovými sloupy, Tárikem ibn Zijádem, jehož jméno místo nese, a makaky, jejichž populace prý zajišťuje Britům panství nad tímto územím. Cestu na Skywalk nám zpestřovali právě již zmínění makaci bezocasí připraveni nás kdykoli obrat i o poslední zbytky svačin.

V pondělí jsme navštívili Granadu. Naprosto nás uchvátily zahrady a paláce Alhambry, sídla posledních maurských vládců ve Španělsku. Po prohlídce jsme sešli do města, abychom vzápětí zase šplhali vzhůru uličkami čtvrti Albaicyn až na vyhlídku San Nicolás, odkud jsme se s Granadou rozloučili neopakovatelnou vyhlídkou.

Úterní program byl spojen hlavně s nejslavnějším představitelem kubismu, Pablem Picassem, jeho muzeem i rodným domem v Málaze.

Středa nás zavedla do Córdoby, nádherného města plného rozkvetlých patií, kde z každého koutku dýchala historie, v níž se prolínalo soužití tří kultur – křesťanské, muslimské a židovské, jako tomu ve Španělsku ostatně bylo i na jiných místech. I naše prohlídková trasa kopírovala toto soužití, a tak jsme navštívili synagogu postavenou ve stylu mudéjar, dále jsme zamířili do mešity, do jejíhož interiéru byla v 16. století vestavěna katedrála zasvěcená Neposkvrněnému početí Panny Marie.

Ve čtvrtek jsme se s Andalusií loučili návštěvou jejího hlavního města Sevilly. Těžko říct, jestli nás víc okouzlil královský Alcázar nebo katedrála. Odpolední program jsme pak zakončili na Plaza de España, náměstí, které vzniklo roku 1929 u příležitosti Iberoamerické výstavy.


Během pátečního dne nás čekal již jen odpočinek, cesta a v pozdních nočních hodinách letiště v Praze.

Naďa Moučková

foto: Zdeněk Halamásek

Autor
Renata Trnková