Gymnázium Budějovická

Přispívání na web

Přispívání na web - cover

Vítejte a zdravíme vás, potenciální autore obsahu našeho webu.

Jsme rádi, že máte zájem spolupodílet se na obsahu našich stránek. Koneckonců, při vytváření webu byl tento princip jedním z našich hlavních cílů – ne-li ten úplně nejdůležitější. S trochou vaší pomoci můžeme z webu Gymnázia Budějovická udělat destinaci podávající kompletní (a aktuální!) obraz o naší škole a aktivitách jejích studentů a učitelů. A že jich není málo!

Hlavním cílem vašeho psaní by měla být především sekce Aktivity – byli jste na poznávacím zájezdu ve Skotsku? Na exkurzi po hradech a zámcích na Moravě? Vyhráli jste soutěž v piškvorkách? Vyšel nový Gybeat? Zařídil studentský parlament svačiny zdarma? Napište o tom na web.

Vytvoření účtu

První věc, kterou budete potřebovat, je účet na tomto webu. Zažádejte si o jeho vytvoření následováním odkazu v přihlašovacím okně v pravé horní části webu.

Účty vytváříme manuálně – pokud nedostanete email s informacemi během prvních pár sekund, nezoufejte a počkejte. Až vám email přijde, klikněte v něm na odkaz pro vytvoření hesla. Vymyslete si heslo, zadejte ho, potvrďte – a můžete se přihlásit!

Druhy účtů

Do administračního panelu, jak tomuto prostředí poeticky říkáme, se dostanete vybráním některé volby v přihlašovacím menu webu. Pravděpodobně zde nevidíte všechny volby jako v tomto obrázku:

To proto, že jste uživatel typu přispěvatel nebo moderátor. Na webu máme tři druhy účtů podle jejich pravomocí. Co může který uživatel na webu dělat? V kostce:

PřispěvatelModerátorAdministrátor
Píše články a odesílá je ke schváleníPíše článkyPíše články
Schvaluje články přispěvatelůSchvaluje články přispěvatelů
Zasahuje do struktury webu


Tento systém zajišťuje, že pokud jste přispěvatel (většina z vás), po odeslání hotového článku ještě dojde některým z moderátorů nebo administrátorů ke kontrole, jestli nepíšete úplné nesmysly, případně jestli článek neobsahuje chyby. Pokud se něco takového objeví, článek vám bude moderátorem vrácen s komentářem, co je špatně. Pokud ne, článek bude publikován a dostupný na webu. Tento systém není nástrojem cenzury, ale spíše letmé kontroly nad smysluplností webu.

Psaní článků

Ještě než začnete psát článek, zamiřte do části Osobní nastavení. Zde můžete ke svému profilu nahrát fotku a krátký popis, který se poté zobrazí pod vašimi články. Poté již můžete přejít do části Články a kliknout na obrovské tlačítko „Napsat článek"

Editor článků jsme postavili co nejjednodušeji. Jádro tvoří pole Nadpis a Text článku, kromě toho můžete také vložit úvodní fotku (zobrazí se na začátku článku, jako u tohoto fotka psacího stroje), fotogalerii (otevírá se samostatně) a libovolné množství příloh.

Dále editor umožňuje, pomocí tlačítek v liště nad polem Text článku:

  • Vkládání seznamů, tabulek a odkazů
    • stistknutím tabulátoru při vkládání seznamů vytvoříte další vnořené úrovně
  • Přidávání obrázků přímo do článku
  • Zvýrazňování pomocí kurzívy a tučného řezu
  • Používání stylů – několik úrovní nadpisů, klasický text, citace

Pro tvoření struktury článku využívejte tyto styly, skrývající se pod prvním tlačítkem v liště, oproti příišnému používání tučného řezu.

„Článek může obsahovat citace. To se občas hodí.“

Nastavení článku a publikování

Pokud jste s textem svého článku hotoví, zabruste očima do další části.

Toto místo je pro osud článku zásadní. Určíte, zda-li se má na článek vytvořit upoutávka mezi dlaždicemi na domovské stránce – tuto volbu tedy využijete skoro pokaždé. Dále můžete článek označit jako součást příštího newsletteru. Newsletter je email s odkazy na nejdůležitější články z našeho webu, který chodí jednou za měsíc lidem, kteří se k němu přihlásili v patičce webu.

V této části také nastavíte, kam se má článek na webu zařadit – jednoduše vyberete jednu z pěti hlavních sekcí a poté ještě kategorii (to je při prohlížení to menu v levé části webu).

Poslední, co zbývá na cestě vašeho článku na stránky Gymnázia Budějovická, je publikování – respektive, v případě, že jste přispěvatel, odeslání ke schválení:

Pak už nezbývá než jen čekat, až moderátor váš článek schválí, nebo vám ho případně vrátí s požadavkem na změny. Pokud máte rozepsaný článek, ale ještě nejste připraveni ho publikovat, můžete v něm jen uložit změny – zobrazí se vám pak mezi vašimi koncepty.

Blahopřejeme k vašemu prvnímu článku!
Pokud máte nějaké dotazy, obraťte se prosím na Jakuba Foglara.