Pokouším se připojit k serveru...

Připojení k serveru bylo ztraceno. Vyčkejte na znovuobnovení stránky, nebo ji obnovte ručně.

ZAVŘÍT

Gymnázium, Praha 4,
BUDĚJOVICKÁ 680

Rozvrh Suplování Bakaláři Jídelna

Přednáška o předsednictví ČR v radě EU

Ve čtvrtek 6. října se studenti společenskovědních seminářů napříč třídami zúčastnili prezentace na téma předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Prezentujícím nebyl nikdo jiný než samotný ředitel Odboru komunikace o evropských záležitostech JUDr. Mgr. Igor Blahušiak PH.D., který studenty seznámil nejen se základními principy fungování Rady EU, ale také představil specifika a cíle právě českého předsednictví.

To odstartovalo 1. července letošního roku, kdy jsme ve funkci nahradili jednoho z našich partnerů v trojpředsednictví, Francii. Ukončeno bude po půl roce posledního prosince, tehdy už nás v pozici nahradí náš druhý partner, a to Švédsko.

 

Krom vytváření vlastních priorit není jeho součástí jen obyčejná tvorba loga, ale i účast na veškerých jednáních v rámci této Rady, hledání kompromisů nebo třeba pořádání summitů (jak můžeme ostatně vidět na Pražském summitu konaném od 6. do 7. října). Přípravy na tuto velkolepou prestižní záležitost tudíž probíhají již od roku 2018. Avšak vzhledem k dramatickým událostem na světové i domácí scéně musely být původní priority programu předsednictví značně poupraveny, a to ať už vzhledem k válce na Ukrajině nebo energetické krizi – s tou se Česká republika potýká již podruhé během dvou předsednictví.

 

Česká republika není v této pozici totiž poprvé, do neprobádaných vod jsme se dostali již v roce 2009. Doktor Bahušiak říká, že z této zkušenosti si brali i při plánování příklad, zkoumali dřívější nedostatky a jednoduše vše vypilovávali tak, aby letošní předsednictví proběhlo hladce.

 

A dle slov doktora Blahušiaka si naše země zatím vede výtečně, za zmínku jistě stojí třeba tzv. mission impossible, kdy se českým diplomatům podařilo vyjednat nepředstavitelný kompromis v oblasti cen energií během rekordních šesti dnů.

 

Pokud by Vás téma předsednictví v Radě Evropské unie zajímalo více, neváhejte se podívat na webové stránky EU2022.cz nebo na sociální sítě s aktuálními informacemi o dění.

 

Klaudie Kublová, 7. 10. 2022

Sdílet na Facebook
Zpět...
Gymnázium, Praha 4, Budějovická 680
IČO: 00335479, IZO: 000335479

Ředitelka školy
PaedDr. Bednářová Zdeňka
+420 227 053 121
zdenka.bednarova@gybu.cz
Všechna práva vyhrazena ©2022 Gymnázium, Praha 4, Budějovická 680 | Prohlášení o přístupnosti