Pokouším se připojit k serveru...

Připojení k serveru bylo ztraceno. Vyčkejte na znovuobnovení stránky, nebo ji obnovte ručně.

ZAVŘÍT

Gymnázium, Praha 4,
BUDĚJOVICKÁ 680

Rozvrh Suplování Bakaláři Jídelna

Koruna království

Je vlahý podzimní večer. Tma se rozprostírá všude kolem, pouze narušována pouličními lampami. Tu a tam je slyšet šum hlasů, který ale postupně nabývá na hlasitosti. To totiž přicházejí účastníci zájezdu do Skotska před školu, hlučně si povídají a každý tak trochu doufá, že obsadí zadní pětku v autobuse. Po deváté hodině večer už autobus najíždí na dálnici a vyráží směr Amsterdam, který je jejich první zastávkou.

Amsterdam, znám svou sítí kanálů, neúnavnými cyklisty a spletitými uličkami nás přivítal přesně tak, jak jsme doufali. Po krátké prohlídce města spojené s výkladem jsme nasedli na lodičku, která nás provezla po oněch vyhlášených kanálech. Poté jsme dostali hodinové osobní volno. Hodina možná zní jako poměrně hodně času, ale rozhodně nestačí na kompletní prohlídku takhle nádherného města. S výhledem na plavbu trajektem jsme si tedy pouze stihli dát kávu a sýr na posilněnou a překvapivě hladce noc v kajutách přežili. Ve většině případů.

 

Do Newcastlu, kde končil náš trajekt jsme přijeli něco kolem desáté hodiny ranní a hned zas nastoupili do autobusu a vyrazili směr Edinburgh. Všichni jsme byli plni očekávání, a tak nás trochu zklamalo, když nám Edinburgh Castle zavřel přímo před nosem zpoza mříží jsme se podívali na Holyrood Palace a vystoupali na pahorek Calton Hill, kde jsme nafotili ve světle zářijového slunce spoustu insta fotek. Ostatně focení nás provázelo po celou dobu zájezdu. Všichni jsme si dřív nebo později navykli, že jakmile se ozve FOTOPAUZA, vyskáčeme z autobusu a nadšeně nafotíme, co se dá. Trochu techničtější typy dozajista nadchla zastávka ve Falkirk Wheel, kde jsme si prohlídli obří zdymadlo. Nádherná byla projížďka po světoznámém jezeře Loch Ness. Vítr nám příjemně čechral vlasy a my spokojeně nasávali vůni chladivého vzduchu a vzdouvající se jezerní vody. Večer jsme se ubytovali v hostelu na deštivém ostrově Skye, kde jsme strávili celý následující den. Monolit Old Man of Storr, celý obalený v mlze, nás až tak nezaujal, zato lodní vyjížďka v zátoce tuleňů poblíž Dunvegan Castle nás naprosto okouzlila. Chyběly jen milimetry k jejich pohlazení. A nakonec hlavní město ostrova, Portree, proslulé řadou na sobě nalepených barevných domečků nám ve chvíli největšího hladu poskytlo snad to nejlepší Fish and Chips vůbec, a tak na ostrov Skye vzpomínáme poměrně s oblibou.

 

Na výlety v přírodě jsme hned další den navázali a projeli se Národním parkem Trossachs, kde jsme vystoupali na kopec Ben A'an. Odtud jsme měli celý Trossachs jako na dlani. Den jsme zakončili příjezdem do města Stirling, kde jsme se podívali i na tamější hrad. Město, vystavěné z tmavých kvádrů na nás působilo velice tajemně, možná až temně. Ovšem tváře se nám opět vyjasnily při vzpomínce, že zítra nás čeká Gretna Green, dějiště tajných svateb, kde mnozí z nás nakoupili i nějaké ty suvenýry.

 

Náš devítidenní výlet byl skoro u konce. Čekala na nás už jenom dvě velká města. Prvním z nich byl York, historické město se zachovanými budovami ze všech možných etap historie. Vskutku kouzelné město. A proto nás taky trochu mrzelo, že jsme v něm nemohli strávit více času.

 

Jak se říká, to nejlepší přichází nakonec, a tak jsme zavítali do univerzitního města Cambridge, kde jsme se mohli procházet celý den. Příjemná byla plavba po řece Cam, protékající kolem známých „college backs". Prošli jsme si tamější trhy na hlavním náměstí, podívali se na tradiční výrobky, ochutnali všelijaké pochoutky a neochotně se vydali na zpáteční cestu.

 

Však řekněte sami, komu by se z té divoké přírody a uhlazených měst chtělo pryč…

 

Kateřina Čermáková 6.A

Sdílet na Facebook
Zpět...
Gymnázium, Praha 4, Budějovická 680
IČO: 00335479, IZO: 000335479

Ředitelka školy
PaedDr. Bednářová Zdeňka
+420 227 053 121
zdenka.bednarova@gybu.cz
Všechna práva vyhrazena ©2022 Gymnázium, Praha 4, Budějovická 680 | Prohlášení o přístupnosti