Pokouším se připojit k serveru...

Připojení k serveru bylo ztraceno. Vyčkejte na znovuobnovení stránky, nebo ji obnovte ručně.

ZAVŘÍT

Gymnázium, Praha 4,
BUDĚJOVICKÁ 680

Rozvrh Suplování Bakaláři Jídelna

Gybu Mentoring – restart

Program GyBu mentoring na naší škole běží už pěknou řádku let. Vznikla tak hezká tradice, kdy první den nového školního roku provázejí po budově školy nové studenty právě mentoři a ukazují jim místní polohopis. Každá nová třída má také ve své kmenové učebně k dispozici na nástěnce plakát se jmény a fotografiemi mentorů, aby naši nováčci nezapomněli, kdo je kdo.

Zpočátku jsme tápali, jakou věkovou kategorii pro roli mentorů zvolit a nutno přiznat, že jsme párkrát šlápli vedle. Postupnými kroky jsme se dostali až k dnešnímu modelu, kdy jsou pro roli mentorů oslovováni studenti budoucích kvint a 3D.

Komunikace mezi mentory a jejich svěřenci prošla také mnohými změnami. Od uzavřených skupin na Facebooku, přes kontakt jen prostřednictvím mailových adres až k MS Teams, který situaci hodně usnadnil. Jedna z dobrých věcí, které přinesl Covid.

I přes veškerou snahu a poskytnutí nástrojů, kontakt dlouhodobě spíše vázl. Noví studenti se ostýchali oslovit své starší spolužáky a mentoři byli sice připravení pomoci, poradit, podpořit, ale téměř nikdo z nových studentů se na ně neobracel.

V loňském školním roce jsme se rozhodli, že to zkusíme změnit. V září pořádá ŠPP pro studenty kvint a 3D osobnostně-rozvojový výjezd Refresh, který většinou následuje hned po adaptačním výjezdu a koná se na stejném místě. Letos jsme pořadí obou výjezdů přehodili a naskytla se nám tak příležitost zapojit alespoň některé mentory i na začátku adaptačního výjezdu (zkrátka s námi zůstali v Hošticích o jednu noc déle).

Protože to pro všechny byla premiéra, neměli jsme vyzkoušeno, jak moc můžeme mentory do aktivit se třídou zapojovat, na co si troufnou, co zvládnou a podobně. Letos se konkrétní podoba této části programu GyBu mentoring zkrátka neustále za chodu ladila.

Výsledek předčil všechna má očekávání. Naše “holky-mentolky”, jak se jim během času začalo říkat, byly skvělé. Večerní povídání se třídou nováčků, původně plánované na cca 20-25 minut, si protáhly na víc jak hodinu a nová třída si přišla ještě pro přídavek (zrealizujeme ve škole). Zapojily se do společných seznamovacích her, do sportu, zvládly pro nové studenty zorganizovat společnou aktivitu, a když se blížil čas jejich odjezdu, bylo znát, že by si to obě skupiny (nové třídy i mentorky) klidně ještě protáhly o další den.

Zdá se, že se podařilo navázat nová meziročníková přátelství, díky kterým se z neznámých lidí na plakátu na nástěnce stali starší kamarádi, před kterými se noví studenti rozhodně neostýchají.

Všem mentorům, těm, kteří nemohli na adaptačním výjezdu zůstat, i těm, kteří tam zůstali, patří velký dík. Věřím, že se nám společně podaří program mentoringu rozpohybovat tím správným směrem.

 

♥Moc děkujeme Kájo, Markéto, Lindo, Ester, Kájo, Matyldo, Kájo, Julčo a Emmo ♥

Sdílet na Facebook
Zpět...
Gymnázium, Praha 4, Budějovická 680
IČO: 00335479, IZO: 000335479

Ředitelka školy
PaedDr. Bednářová Zdeňka
+420 227 053 121
zdenka.bednarova@gybu.cz
Všechna práva vyhrazena ©2022 Gymnázium, Praha 4, Budějovická 680 | Prohlášení o přístupnosti